logo

Vsetín - Pustevny - Žermanice - Ostrava - Opava


Beskydsko-karpatská magistrála č. 46; Euroregionem Těšínské Slezsko č. 56; Slezská magistrála č. 6091 + 6092

První etapu jsme naplánovali na prodloužený víkend začátkem května. Vyhlídky na počasí nebyly zrovna ideální, ale vzhledem k Pavliným službám už nebylo možno termín měnit. Výchozím i cílovým místem byla chata na Vikštejně a podle toho jsme museli trochu pozměnit dojezd a odkolonit se od ideální cesty po dálkových cyklotrasách.

V pátek 2.května 2008 jsme vstali brzy abychom stihli vlak v 7 hodin z Vítkova. Pustevny Čekaly nás 2 přestupy. Jednu zastávku do Hranic n/M jsme dokonce jeli vlakem IC - v nákladovém prostoru s koly :-) Vzhledem ke spoždění následujícího rychlíku jsme museli využít osobák do Vsetína, kam jsme tedy dorazili skoro s hodinovým spožděním v 10:20.
Zatím vypadalo počasí pěkně, svlékli jsme se tedy do krátkých kalhot a vyrazili na první 8km dlouhý kopec na Dušnou. Kousek před vrcholem nás dohonila přeháňka s krupkama. Přečkali jsme ji v autobusové zastávce a oblékli si dlouhé kalhoty a nohavice - ty jsme do konce cesty už nesundali.
Potok Ze sedla Dušná jsme sjeli k nádrži Bystřička a podél stejnojmenné říčky jsme pomalu stoupali do Valašské Bystřice. Po přehoupnutí vrcholku nás čekal sjezd do Rožnova pod Radhoštěm.

Na oběd jsme se zastavili v hospodě u kempu, kde jsme nabírali odvahu na nejtěžší část celé výpravy - výšlap na Pustevny. Před námi bylo asi 15 km stoupání o 600m výš. Trvalo nám to asi 2 hodiny, ale stálo to za to! Jen to počasí! Neustálé schovávačky před májovými deštíčky byly otravné. Spravila nás káva, čaj a pivo. Kolem páté hodiny jsme vyrazili a cestu si zjednodušili vypuštěním sjezdu a výšlapu po červené turistické značce. Po dešti tu bylo sice trochu bláto, ale vyplatilo se. Zde jsme projeli i posledním sněhem. Sjezd z Bařin malebným údolím Čeladenky do Čeladné ke kostelíku byl příjemnou odměnou. Ubytování v Ostravici bylo spartánské, alespoň jsme měli klid.

profil VsetínMostek
Sobota začla pošmourně a to byla předzvěst celého dne. Čekalo nás asi 80 km na okraji Beskyd a tudíž stále nahoru a dolů a neustálé schovávačky před přeháňkami.

Michal Oběd jsme si dali U Kohutky po objetí Malé Prašivé. Následoval sjezd směrem Vojkovice a objetí Žermanické přehrady, kličkování přes a kolem Havířova a hledání nejlepší a nejméně rušné cesty do Ostravy.

Cestou jsme minuli technické muzeum, důl Michal a Ostravskoslezský hrad. Pohybovali jsme se většinou po silnicích na předměstí, ale občas jsme projeli hezkým kouskem přírody. Například jsme několikrát protnuli trať bývalé hornické vlečky.

Nocleh jsme měli u mamky doma kousek od nové radnice.

profil2


Radnice

V neděli ráno to chvíli vypadalo, že možná i slunce vyleze. Abychom se napojili zpátky na dálkovou cyklotrasu, která vede kolem Bohumína, jsme museli podél Ostravice přes Černý les do Šilheřovic. les Následující část cesty nebyla žádný zázrak, neustálé kličkování přes různé vesničky kolem hranic: Hať, Píšť, Chuchelná. Zajímavý byl jen kousek v lese před Píští a před Kravařema.

U zámku v Chuchelné jsme si dali oběd. Zdejší kraj je velmi nábožensky založený. Protože byla neděle, tak jsme neustále potkávali místní lidi vracející se ze mší. Tak tomu bylo i teď, při jídle nedaleko kostela. Zbytek cesty jsme už znali a tak zbývalo jen odměřovat poslední kilometry: Raduň, Hradec n. Moravicí a podél Moravice na chatu.

profil3